Historia hazardu

Słowo „hazard” pochodzi z języka arabskiego. W dosłownym tłumaczeniu wyraz ten oznacza „kostkę” lub „grę w kości”. Zarówno słowo, jak i gry hazardowe swymi korzeniami sięgają już starożytności. Udokumentowane są gry Chińczyków, którzy uprawiali hazard około 2300 lat p. n. e. Ich zakłady były bardzo drogocenne – grali o niewolników i wartościowe rzeczy. Wśród bogaczy gry cieszyły się dużą popularnością. O obecności hazardu w życiu codziennym przodków świadczą również inskrypcje znajdujące się na ścianach egipskich piramid – przedstawiają sceny z zabaw. Również w Biblii znajdziemy odniesienia do hazardu. Żołnierze, którzy prowadzili Jezusa na ukrzyżowanie zakładali się między sobą. Stawką były szaty konającego Jezusa.

Większość dzisiejszych gier, które znajdziemy w kasynach, swoje korzenie ma jeszcze w starożytności. To wtedy powstały podstawy większości gier. Popularne były gry na kształt dzisiejszych kości, blackjacka, oczka czy pokera. Przez lata ewaluowały, ale główne zasady zazwyczaj się zbytnio nie zmieniły.

W Europie boom na gry hazardowe rozpoczął się w XIII wieku. Szczególnie szybko i mocno trafił w gust Włochów i Hiszpan. Ci drudzy mieli znaczny wpływ na gry karciane. To właśnie w Hiszpanii powstały do dziś używane wizerunki najmocniejszych kart: króla, damy, waleta i jokera. W tych czasach powstała też królowa wszystkich gier, czyli ruletka. Do dziś nie zmieniły się jej zasady. Zapaleni gracze spotykali się, z czasem tworząc miejsca, w których zawsze można było znaleźć kompanów gry. Tak zaczęły powstawać kasyna. Przez wieki rozwijały się, aż w XIX w. wyłoniły się światowe kasynowe potęgi, a wśród nich najbardziej znana – Las Vegas. Obecnie wszystkie te miejsca bije nowy gracz na hazardowym rynku, którym jest internet.  Daje on znacznie większe możliwości niż wszystkie naziemne kasyna razem wzięte.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *